Akcesoria niezbędne dla kota

Warto wcześniej przygotować się na przyjęcie do domu kota. Poniżej przedstawiam listę akcesoriów, które ułatwiają życie kotom i ich właścicielom:

 

a) Drapak

 

Drapak jest dla kota równie osobistą sprawą, jak dla nas wybór kosmetyków. Kot ostrząc pazury dodatkowo "znaczy" drapane miejsca swoim zapachem, feromonami wytwarzanymi przez specjalne gruczoły pomiędzy poduszkami palców. Używanie drapaka to również trening mięśni, które chowają bądź wysuwają pazury, umiejętność bardzo potrzebna kotom w ich codziennym życiu. Drapak nie jest więc luksusem albo kosztowną zabawką, ale absolutną koniecznością dla naszego kota. Aby jednak został zaakceptowany, musi spełniać pewne warunki. Po pierwsze, solidność. Koty nie lubią chybotliwych przedmiotów: drapak musi być stabilny. Z tego względu urządzenia do zawieszania nie sprawdzają się, w przeciwieństwie do tych przymocowywanych do ściany lub podłogi. W przypadku stojących słupków czy konstrukcji z budkami bądź legowiskami bardzo ważna będzie więc podstawa, musi być odpowiednio duża, ciężka i stabilna. Po drugie, słupek musi mieć odpowiednią wysokość lub długość.  Uważam, że najodpowiedniejsze będą drapaki o wysokości ok. 120cm, lub większe. Gotowy drapak z solidnymi, wygodnymi półkami, staje się bardzo szybko ulubionym miejscem spania i obserwowania naszych poczynań. Wszystkie koty z mojej hodowli nauczone są korzystania
z drapaka. Nie powinno być większych problemów z zaakceptowaniem drapaka w nowym domu.

 

b) Kuweta

 

Jestem absolutną zwolenniczką kuwet krytych i do używania takich namawiam wszystkich przyszłych właścicieli moich kotów. Zalety kuwety krytej to estetyczny wygląd, wygoda dla kota, który czuje się w niej bezpiecznie i komfortowo ( mało który kot lubi być podglądany ;)), brak możliwości rozsypywania żwirku, jak to bywa przy kuwetach otwartych, no i możliwość pochłaniania zapachów przez montowany przy wentylacji kuwety filtr węglowy. Przyuczam moje maluszki w czasie 3 miesięcznego pobytu kociąt w hodowli do korzystania z kuwety krytej i powinny bez problemu się z nią zaprzyjaźnić. Nie mogę jednak wykluczyć, że któryś z kociaków okaże się ekshibicjonistą i stwierdzi, że woli się chwalić otoczeniu cóż to pięknego potrafi w żwirku zakopać ;)

Kuwetę należy ustawić w takim miejscu, by kot miał cały czas łatwy dostęp do niej. Może być to nasza toaleta lub łazienka jednak drzwi muszą być stale otwarte. Można również zamontować specjalne drzwiczki w drzwiach łazienki. Czasem można natknąć się też na ciekawe rozwiązania, np. kuwetę wbudowaną w szafkę.

Oprócz kuwety, należy zaopatrzyć się w:

- plastikową łopatkę - najczęściej dołączona jest do zestawu z kuwetą;

- filtr węglowy – można kupić go przez Internet lub w sklepie zoologicznym, zazwyczaj jeden wkład jest w stanie pochłaniać zapachy od miesiąca do trzech;

- matę antypoślizgową, tzw. wycieraczkę, która zapobiega rozsypywaniu się żwirku przyklejonego do kocich łap. Nie musi to być profesjonalna kocia wycieraczka, świetnie sprawdza się np. mata antypoślizgowa używana w zlewach czy na dnie wanny;

- żwirek: w mojej hodowli korzystamy ze świrku Benek Corn Cat.  Gdyby chcieli Państwo zmienić kotu żwirek na inny, niż stosowany w hodowli, należałoby to robić stopniowo, dosypując coraz więcej nowego, tak by kot się nie „obraził”  :)

 

c) Transporter

 

Transporter jest niezbędny przy odbiorze kociaka z hodowli, jak również przy wszelkich wyjazdach czy wizytach u weterynarza. Niedopuszczalne jest transportowanie kota w samochodzie czy na rękach zapiętego jedynie w szelkach i smyczy. Koty brytyjskie to największe koty krótkowłose. W związku z tym transporter, powinien być również dość obszerny. Najlepiej od razu zakupić jeden z większych i mieć go na dłuższy czas.
Przy małym kociaku, warto wpiąć do transportera również smycz do środka, tak by kot nie uderzał się o wnętrze transportera w trakcie jazdy samochodem. Na rynku jest bardzo szeroki wybór transporterów – plastikowych, z usztywnianego, śliskiego materiału, wiklinowych ( które mogą służyć też jako budka do przebywania w domu). Dużą zaletą tych ostatnich jest to, że kot nie odczuwa większego stresu, gdy zabierany jest np. w podróż samochodem, bo jest w miejscu sobie znanym, z którego korzysta na co dzień. Plastikowe i materiałowe są z kolei lżejsze, łatwe do czyszczenia i dezynfekcji. Niektóre modele mają dodatkowe drzwiczki od góry umożliwiające dostęp do kota, bez wyjmowania go ze środka, co może być przydatne np. w trakcie wizyty u weterynarza.

 

d) Miseczki na wodę i jedzenie

 

Mogą być ceramiczne, metalowe lub plastikowe – przynajmniej trzy. Trzeba je dobrze płukać, tak by nie zostały na nich ślady detergentów.

 

e) Zabawki

 

Zarówno mały jak i duży kot musi się bawić. Zastępuje mu to polowanie. Zabawką może być piłeczka z dzwonkiem kupiona w sklepie zoologicznym jak i zwykła papierowa torba, czy kartka zwinięta w kulkę. Wspólne zabawy zacieśniają więzi pomiędzy czworonogiem i opiekunem. Polecam różnego rodzaju wędki zakończone piórami czy dzwonkiem - wszystkie koty, które znam, je uwielbiają. Nie radziłabym natomiast zaopatrywać się w pluszowe myszki, ponieważ mogą zostać przez kota połknięte.

 

f) Legowiska

 

Na własnym posłaniu, ustawionym w zacisznym i spokojnym miejscu kot będzie mógł się schronić i poczuć bezpiecznie. Większość kotów lubi zamknięte budki, miękkie posłania, leżaczki zawieszane na grzejniku, ale są i takie, którym najwygodniej jest na poduszce właściciela. Jeśli małego kotka przyzwyczaimy do spania w naszym łóżku, należy liczyć się z tym, że będzie w nim sypiał do końca życia. Najczęściej kot sam wybierają sobie miejsca do spania i mogą nimi być zarówno kanapa jak i parapet czy lodówka ;-)

 

g) Szelki i smycz

 

Szelki i smycz nie są niezbędne, ale mogą się czasem przydać, gdy chcemy kotka przypiąć w transporterze lub zabrać na spacer. Wychodząc z kotem na zewnątrz należy pamiętać o dodatkowym szczepieniu przeciw wściekliźnie.

 

h) Środki pielęgnacyjne

 

- gumowa rękawica do usuwania sierści;

- cążki do obcinania paznokci;

- gaziki;

- szczoteczka i pasta do mycia zębów;

- kropelki do czyszczenia uszu;

- płyn do czyszczenia oczu;

-ręcznik i szampon dla kota;

- dobrej jakości "pudlówka" czyli szczotka o delikatnych miękkich igłach, lekko zagiętych - trzeba zwrócić uwagę by była na tyle elastyczna, żeby nie drapać skóry. Wbrew pozorom te z kuleczkami na końcach nie zawsze są dobre, często wyrywają podszerstek. Przydaje się przede wszystkim na wiosnę, w okresie linienia;

- pasta odkłaczająca;

- termometr.